Będę to powtarzał jak mantrę: buty Brooksa może i nie należą do najpiękniejszych i nie każdemu się podobają, ale za to są mega wygodne. Jak ktoś już raz spróbuje tej marki, to już w niej zostaje. Glycerina to mistrzyni komfortu, miękkości i stabilności. No dobra, nie cukierkujmy. Czas wziąć się za rzetelną ocenę najnowszego Brooksa.


Podeszwa 

Tu Brooks zastosował swój najlepszy i najbardziej miękki produkt, czyli piankę DNA LOFT. Jest to bardzo miękka i responsywna pianka. Na spodzie podeszwy zastosowany jest dość agresywny bieżnik z dość lepkiej gumy. Dzięki agresywnej konstrukcji bieżnika Glycerina nadaje się również na ścieżki leśne. Jeżeli chodzi o odczucia podczas biegania, to pianka jest miękka, ale nie aż tak, żeby stopa od razu zapadała się w podeszwie. Amortyzacja jest na wysokim poziomie. Zapewnia dobrą izolacją od podłoża, ale nie mamy wrażenia wpadania w masło. Uważam to za bardzo dobre posunięcie, bo jest duża dawka amortyzacji, sprężystości, a lepka guma daje pewność trzymania się na mokrej i śliskiej nawierzchni. Treningi wykonywałem zarówno w deszczu jak i śniegu więc faktycznie przetestowany został w każdych możliwych warunkach atmosferycznych.

Amortyzacja/podeszwa: 5+

Cholewka

Jeżeli chodzi o cholewkę, to jest dalej robiona w technologii bezszwowej. Jest też dużo bardziej elastyczna i trochę bardziej przewiewna co jak dla mnie jest dużym plusem. Lepszą cyrkulację powietrza docenimy szczególnie latem. Przecież buty kupujemy na minimum jeden sezon. Zimą możemy założyć cieplejszą skarpetkę i nie zmarzniemy, za to latem nie mamy czego odjąć, żeby było nam chłodniej. W cholewce dwie rzeczy zwróciły moją uwagę. Po pierwsze szerokość buta na śródstopiu. Tu już nie mamy tak szerokiej cholewki jak kiedyś. Jest trochę węższa od poprzedniej, ale nie wąska. Ludzie o troszkę szerszej stopie nie muszą zrezygnować z Glyceriny. Druga rzecz to poduszeczki po zewnętrznych stronach na wysokości kostek. To takie małe odboje na wypadek przykopania sobie podeszwą drugiego buta na wysokości kostki.

Cholewka/przewiewność: 5+

Dynamika

Czy but z tak dużą amortyzacją może być dynamiczny i szybki? Niestety nie. To nie jest but, do osiągania nie wiadomo jakich prędkości. On ma być komfortowy i bezpieczny na długie wybiegania nawet dla ludzi o troszkę większej masie ciała. Ma dawać poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Nie byłbym sobą jak bym nie próbował bujnąć tego buta. Owszem, dałem radę pobiec coś szybciej poniżej tempa 4:00/km, ale to na dłuższą metę byłoby bardzo męczące.

Dynamika/szybkość: 4

Wygląd 

Jak już wspomniałem wygląd to rzecz gustu, a jak wiemy, wszem wobec na temat gustów się nie dyskutuje. Sam uważam, że Brooks wreszcie zaczął robić naprawdę ładne buty biegowe, które przyciągają uwagę innych biegaczy. A Glycerina w kolorze niebieskim naprawdę może się podobać.

Wygląd: 5

Cena 

Kiedy słyszymy, że cena buta to 679,99 zł mówimy, że to bardzo dużo. Owszem, na pierwszy rzut oka cena wydaje się spora, ale spróbujmy to przeliczyć na korzyści, jakie nam zapewni dobry but. Myślę, że w przypadku cięższych biegaczy but spokojnie wytrzyma 1200 km, a lżejsi biegacze mogą w nim przebiec nawet 1400 km. Komfort jest nieporównywalny do żadnych pieniędzy. Poza tym obecnie cena około 650 zł to standard w tej klasie buta.

Cena/ jakość: 5Podsumowanie 

Bardzo dobry but z dużą amortyzacją, z bardzo dobrze trzymającą stopę cholewką. Jego podeszwa zapewni nam stabilność i poczucie bezpieczeństwa zarówno na mokrej jak i suchej nawierzchni. Pomimo iż jest to but treningowy sprawdzi się zarówno dla osób o większej masie, ale również na długie wybiegania. Waga buta 305 g stawia go pośrodku stawki na półce butów z dużą amortyzacją. Zastosowany nowy kształt cholewki to kompromis pomiędzy elastycznością, a szerokością. Przyczepność i dobra trakcja na większości nawierzchni (od mokrego asfaltu po śnieg i suchą nawierzchnię) czyni tego buta bardzo uniwersalnym i godnym polecenia każdemu, kto chce się czuć pewnie w każdych warunkach. Ocena końcowa: 5 

Skala klasyfikacji od 1 do 6