Nowa odsłona Glycerin!

Model buta Glycerin to model niemal kultowy wśród biegaczy, którzy umiłowali sobie markę Brooks. Rewelacyjny poziom amortyzacji w tych butach, ulepszany z modelu na model sprawił, że but ten jest jednym z najczęściej kupowanym butem spośród wszystkich modelu Brooksa, niemal detronizując najbardziej popularnego Ghosta.
But idealny do długich wybiegań po asfalcie, kostce brukowej lub innej twardej powierzchni, przeznaczony dla stopy neutralnej, świetny dla biegaczy z większą masą, problemami zza dużym obciążeniem stawów lub lubiących biegać komfortowo miękko. Było tylko jedno, ale… but przeznaczony dla stopy neutralnej, czyli wszyscy Ci biegacze, których stopa charakteryzowała się supinacją, pronacją, bądź inną niestabilnością nie mogli wypróbować tego wspaniałego buta – między innymi ja.

Ale Brooks chętnie słucha sugestii „swoich” biegaczy i już w 2021 roku model Glycerin 19 zostanie wydany w dwóch wersjach: standardowej i wersji GTS – ze stabilizacją.
Znany m.in. z modelu Brooks Adrenaline 20  system wsparcia GuideRails jest wbudowany w podeszwę środkową Glycerin 19 GTS i rewolucjonizuje tradycyjną technologię stabilizacji stosowaną w butach biegowych. Szyny stabilizujące po obu stronach obuwia utrzymują zarówno stopę biegacza, jak i jego kolano, w odpowiednim ułożeniu względem podłoża. Ale mimo zastosowanej stabilizacji but, jak to było zawsze w przypadku modelu Glycerin, wciąż jest bardzo dobrze zamortyzowany.
But został przetestowany przeze mnie w dwóch odmiennych środowiskach – na ścieżce asfaltowej oraz na bieżni mechanicznej.

Test nr 1 ścieżka asfaltowa:
Długie wybieganie, około 17km, po ścieżce asfaltowej to trening, który wykonuję regularnie co dwa tygodnie w niedzielne przedpołudnie. Zazwyczaj do tego treningu wykorzystywałam model Bedlam, lecz przy ostatnich kilometrach odczuwałam już brak odpowiedniej amortyzacji – nieco bolały mnie stopy. Model Glycerin 19 GTS zniwelował do minimum ten problem. Miękkość odczuwalna w tym obuwiu jest niesamowita, miałam wrażenie, że im dłużej biegnę tym, but dostosowuję się do obciążenia i staje się bardziej miękki. Szyny stabilizacyjne, znane mi już wcześniej z innych modeli Brooks, nie zaburzały amortyzacji, były niewyczuwalne. Dość szeroka podeszwa w przedniej części buta, pod palcami, dodatkowo stabilizowała stopę.

Test nr 2 bieżnia mechaniczna:
Na bieżni mechanicznej podczas treningu 45-minutowego wykonuję jednostki szybsze, dynamiczniejsze, często z nachyleniem symulującym podbiegi. Glyceriny 19 tutaj również sprawdziło się – but świetnie trzyma się gładkiego podłoża taśmy bieżni, nawet gdy nachylenie jest spore. Miałam jednak wrażenie, że ponieważ bieżnia sama w sobie jest podłożem dużo bardziej miękkim niż asfalt 😊 to Glycerin 19 GTS sprawiały wrażenie biegu jak w kapciach – było mi aż za miękko.


Wnioski
Glycerin 19 GTS to idealny but asfaltowy, pozwalający w sposób niezwykle komfortowy, przyjazny dla stóp, wykonywać dłuższe jednostki treningowe.
Więc jeśli szukasz buta wygodnego do treningów po utwardzonej powierzchni, a twoja stopa nie jest idealnie neutralna i potrzebujesz wsparcia to model Glycerin 19 GTS jest modelem dla Ciebie.